Aký mám typ pleti?

pondelok, 27. marca 2017

Aký mám typ pleti?

Naša pokožka je jedným z najvšestrannejších orgánov nášho tela. Chráni nás pred škodlivými vplyvmi vonkajšieho prostredia, zaisťuje vnútornú rovnováhu a je zrkadlom nášho zdravia. Z tohto dôvodu si zaslúži našu osobitnú pozornosť a špeciálnu starostlivosť!

Čistiace mlieka, krémy, peelingy, masky, pleťové vody - v našej kúpeľni skladňujeme desiatky rôznych kozmetických prípravkov. Avšak, mnoho z nich naša pleť ani nepotrebuje. Aby sme mohli našej pleti dopriať optimálnu výživu, je dôležité zistiť čo všetko potrebuje. Zbavte sa nepotrebnej, alebo nadbytočnej kozmetiky a darujte svojej pleti správnu výživu!

Vo všeobecnosti rozlišujeme medzi 3 typmi pleti: suchou, mastnou a ich kombináciou. Každý z týchto troch typov pleti má iné potreby a vyžaduje osobitnú starostlivosť.

Ak chcete zistiť, aký máte typ pleti, urobte si nasledujúci test:

1. Po každodennom čistení tváry...

 a) cítim nepríjemný pocit napätia

b) cítim sa sviežo

c) po niekoľkých minútach sa začne moja pleť lesknúť

2. V prípade, že po dennom čistení nepoužijem krém...

a) pleť je drsná a dokonca tvorí malé šupinky

b) začne sa lesknúť v okolí čela, nosu a brady

c) aj bez použitia krému, je pleť mastná

3. Moje póry ...

a) sú sotva viditeľné

b) sú viditeľné na čele, nose a brade

c) sú jasne viditeľné, hlavne v oblasti líc

Tu je výsledok!

Vybrali ste si viackrát A: Vaša pleť je suchá a má nízky obsah tuku

Tento typ pleti je veľmi častý hlavne u detí a starších osôb. Pleť ma úzke póry a je viac matná. K suchej pokožke dochádza hlavne vtedy, keď sa zníži produkcia mazu v tele a samotná pokožka môže prijať len malé množstvo vlhkosti.

Suchá pleť je často napätá a má vo všeobecnosti hlbšie linky a vrásky (v závislosti od veku). Ľudia so suchou pokožkou by mali používať aspoň dvakrát do dňa hydratačný krém a venovať väčšiu pozornosť výživným zložkám. Mali by sa vyhýbať častému umývaniu ako aj nadmernému užívaniu čistiacich prípravkov. Aby sa pokožka veľmi nepodráždila odporúčame používať jemné čistiace prípravky, bez alkoholu a odmasťovacích zložiek.

Suchá pleť potrebuje dostatok vitamínu E (jeho dobrým zdrojom sú orechy, pšeničné klíčky, obilie, ryža, suché ovocie a listová zelenina) ako aj omega-3 a 6 mastné kyseliny. Veľmi pozítivny účinok na zníženie straty vlhkosti má kyselina gama-linolénová (GLA) ako aj omega 6 mastná kyselina. Kyselina linolénová sa nachádza napr. v ľanovom oleji, oleji zo semienok čiernej ríbezle, alebo oleji z boráku lekárskeho a pupalky dvojročnej.

Vybrali ste si viackrát B: jedná sa o zmiešanú pleť

Ako už sám názov napovedá, jedná sa o kombináciu suchej a mastnej pleti. Oblasť líc je zväčša suchá pričom T-zóna pozostávajúca, z čela, nosa a brady sa leskne a je mastná. Táto zóna sa taktiež vyznačuje rozšírenými pórmi, pupienkami a čiernymi bodkami.

Pre tých, ktorí majú zmiešanú pleť, je vhodné používať kozmetiku, ktorá pomáha priniesť pleť späť do jej rovnováhy. Snažte sa svoju pokožku zásobiť s dostatočným množstvom vitamínu D, omega 3 a zinku.

Vybrali ste si viackrát C: Vaša pleť je mastná

Mastná pleť sa zvyčajne leskne, jej póry sú rozšírené a zväčša aj nečisté. V dôsledku nadmernej tvorby mazu dochádza častejšie k tvorbe akné. Stopový prvok zinok pomáha regulovať tvorbu mazu a pokožku jemne vyhladzuje a upokojuje. Dôležitým zdrojom zinku sú potraviny s vysokým obsahom bielkovín, ryby, mäso, celozrnné výrobky a strukoviny.

Nepodarilo sa Vám jednoznačne určiť typ Vašej pleti?

V tomto prípade sa jedná o normálny typ pleti.

Normálna pleť nevyžaduje zvláštne opatrenia a výživu. Tento typ pleti je v rovnováhe, neprodukuje prebytočný tuk a má čerstvý a výraz. Gratulujeme!