Gandusha - preplachovanie olejom

pondelok, 27. februára 2017

Gandusha - preplachovanie olejom

Pre svieži dych, zdravé ďasná a bielučké zuby

Metóda preplachovania úst olejmi má už dlhú tradíciu v ajurvédskej medizíne. Táto viac ako tritisíc rokov stará metóda čistí a detoxikuje Váš organismus. Na rozdiel od iných ošetrení je veľmi jednoduchá, účinná a lacná.

Gandusha slúži nielen na čistenie ústnej dutiny! V ústnej dutine sa ale nachádza najväčšie množstvo baktérií, vírusov, toxínov a ďalších nežiadúcich parazitov. Takže preplachovacou terapiou v ústnej dutine, dokáže olej zachitiť čo najviac toxínov bez toho, aby narušil zdravú mikroflóru tela.

Ako sa praktizuje Gandusha?

Je to veľmi jednoduchá metóda, stačí ak budete nasledovať tieto 3 kroky:

 1. Táto terapia sa odporúča hneď zrána. Pred tým než s ňou začnete vypite pohár vody, kvôli lepšej produkcii slín, potom vložte približne 1 polievkovú lyžicu oleja do úst. Množstvo oleja môže byť aj väčšie, avšak treba už dopredu počítať aj s produkciou slín- takže to nepreháňajte!
 2. Premývajte olej v ústach po dobu 15 až 20 minút. Držte pery zatvorené a pretláčajte olej medzi zubami ako aj po celom povrchu ústnej dutiny. V žiadnom prípade olej nepreglgnite- po určitej dobe je totiž plný toxínov a bektérii. Ak nie je olej biely, znamená to že treba v premývaní pokračovať ďalej.
 3. Na konci olej vypľujte, vypláchnite ústa vlažnou vodou a umyte si zuby ako zvyčajne.

Ajurvédska medicína používa tradične sezamový olej, pretože je na túto terapiu obzvlášť vhodný. Veľmi oblľúbený je aj kokosový olej, vďaka svojej chuti a antibiotickým účinkom. Použitý môže byť ale v podstate každý panenský olej- dávajte len pozor na jeho BIO kvalitu!

Podľa Ajurvédskej teórie má pravidelná terapia veľmi pozitívne účinky pri liečbe..

 • migrény
 • nečistej pleti a kožných zápaloch
 • zápalu ďasien, dutín a zubného kazu
 • chronickej únavy
 • bolesti kĺbov a končatín
 • reumatických chorôb

 Bohužiaľ, existuje len málo vedeckých štúdií o vyššie uvedených účinkoch.

Čo je na tom?

Pravidelné preplachovanie olejom prispieva k zlepšeniu ústnej hygieny, pretože zabraňuje tvorbe zubného povlaku, na ktorom sa škodlivé mikroorganizmy zachytávajú.

Prečo je to tak?

Väčšina baktérií nachádzajúca sa na zubnom povlaku má hydrofóbny povrch buniek. To znamená, že pri preplachovaní olejom sa baktérie na olej pripoja a my ich potom jednoduchým vypláchnutím môžeme odstrániť.

Môžem po tejto terapii zanechať klasické čistenie zúb?

Táto metóda žiaľ nenahrádza klasickú hygienu! Terapia je len jedným vynikajúcim doplnkom.

Vhodné prípravky na preplachovanie 

V súčasnej dobe už existuje široká rada produktov, ktoré boli vyvinuté špeciálne na túto terapiu. Tieto sa výrobky sa neskladajú len z oleja, ale obsahujú aj esenciálne oleje. Tieto esenciálne oleje majú vďaka svojmu jedinečnému zloženiu veľký vplyv na určitý druh baktérií.

Zmes rastlinného oleja a silice je ešte účinnejší a môžu aktívne brániť zápalu a celkovo zlepšiť zdravie ústnej dutiny. K pozitívnym účinkom patrí napr.:

 • podpora hojení rán
 • posilnenie ďasien
 • redukcia zubného povlaku
 • upokojenie dýchacích ciest

EccoVerde Vám ponúka širokú radu ústnej hygieny značiek:

Pure Skin Food
Apeiron
Droste-Laux
CMD Naturkosmetik