Prírodné špongie: prírodná starostlivosť o pokožku

pondelok, 05. augusta 2019

Prírodné špongie: prírodná starostlivosť o pokožku

Originálne prírodné špongie z oceánov ponúkajú na rozdiel od plastových špongií niektoré výhody. Čo je to vlastne prírodná špongia?

Šľachtené v mori

Prírodné špongie sú vyrobené z elastických a savých kostier rôznych morských živočíchov, ako sú napr. Spongia officinalis. Tieto prírodné huby sú známe prinajmenšom od staroveku.

Väčšina húb tohto druhu je veľmi podobná koralom. Po zasiahnutí chorobami v moriach v 40. a 50. rokoch sa huby ako tak vyliečili. V hĺbke asi 40 metrov sa rozmnožujú špongie. Môžete ich používať bez pocitu viny, pretože rastú ďalej a stále vytvárajú zásoby. Na rozdiel od plastových šopngií tie prírodné nepredstavujú žiadnu ďalšiu záťaž pre životné prostredie, sú úplne prírodné a preto prirodzene biologicky odbúrateľné.

Rôzna kvalita

Existujú rôzne druhy špongií. Najlepšie hubky na kúpanie pochádzajú zo Stredomoria, hoci sú o niečo drahšie. Dobrá kvalita sa vyskytuje aj v hubkách z južného mora a Karibiku. (Poznámka: prírodné hubky nižšej kvality sú krehké.)

Vlastnosti starostlivosti o pleť

Pri prvom použití prírodnej špongie sa najskôr pýtate na jej pevnosť. A je to pravda: prírodné špongie sú silnejšie ako špongie vyrobené z ropných produktov. Tieto hubky však majú - alebo možno aj kvôli tomu - aj vlastnosti starostlivosti o pokožku. Poskytujú tak prirodzený pílingový účinok, pri ktorom sa jemne odstránia odumreté alebo keratinizované častice kože. Pri pravidelnom používaní sa textúra pokožky zjemňuje a pokožka sa stáva jemnejšou a hebkejšou. Okrem toho sa stimuluje krvný obeh a tým robí pokožku pevnejšou a pružnejšou.

Prírodné špongie sa môžu nanášať aj na tvár. Avšak mali by ste byť opatrný. Ak je koža na tvári červená a zapálená, špongiu nepoužívajte.

Čo robiť, ak sa špongia stane krehkou?

Prírodné špongie sú čisto prírodným produktom. Preto sa časom menia, sú šedivé a krehké. Existuje však riešenie. Takúto špongiu jednoducho vložte do soľanky (125 g soli na liter vody) na 24 hodín. Pretože prírodné špongie pochádzajú z mora, slaná voda je pre špongiu dobrá. Potom dôkladne opláchnite. Aby špongia znovu získala svoju pôvodnú žltú farbu, môže sa potom vložiť do octového roztoku (4 polievkové lyžice octu na liter vody). Pozor: procedúru nesmiete opakovať často pretože kyseliny v octe môžu inak napadnúť a rozbiť špongiu. Po vyčistení vždy špongiu dôkladne opláchnite. Toto je jediný spôsob, ako dostať zvyšky zo špongie. Potom ju nechajte úplne vyschnúť. (To je dôležité aj pri každodennom používaní.) Ak je špongia neustále mokrá, môžu sa v nej tvoriť baktérie a množiť sa.)

Špongiu nikdy nedávajte do mikrovlnky. Hrozí nebezpečenstvo požiaru. Je lepšie ju nechať prať v práčke maximálne na 30 stupňov.

Tu nájdete náš výber prírodných kúpeľných špongií od najrôznejších medzinárodných značiek