Tipy a triky pre starostlivosť po slnku

Tipy a triky pre starostlivosť po slnku

Čím dlhšie nám slnko ukazuje svoje lúče, tým viac sa zvyšuje túžba ísť von. Slnko je veľmi zdravé a zvyšuje náladu. Ale taktiež napína a vysušuje pokožku. Preto je popri aktívnej ochrane pred slnkom potrebná aj starostlivosť po opaľovaní.

Príliš dlhý pobyt na slnku vedie k spáleniu pokožky. Skúsenosť, ktorú skoro každý zažil. Ako sa má teda správne opaľovať? Nahradenie nadmerného žiarenia UVB vedie k zlomeniu vlákien v DNA. Kožné bunky sú poškodené, čo vedie k zápalu podkožného tkaniva. Dokonca aj žiarenie UVA má rovnaký účinok, hoci jeho rozvinutie trvá dlhšie. Keď UVA žiarenie preniká hlbšie do pokožky, „iba“ kolagén je spočiatku poškodený, čo znižuje elasticitu pokožky a vedie k tvoreniu vrások.

Popáleniny od slnka sú podobné popáleninám kože prvého a druhého stupňa. Prichádza na sčervenanie, teplo, svrbenie a bolesť. Vrchol príznakov sa dosiahne po 12 až 24 hodinách. Úplné vyriešenie príznakov trvá ďalšie tri až sedem dní.

Ale aj keď sa používa opaľovací krém a zabráni sa spáleniu slnka, pokožka po opaľovaní nie je v najlepšom stave. Slnko, vietor a teplo ho vysušujú. Je tu nedostatok vlhkosti a môžu sa tvoriť vrásky. Produkty po opaľovaní, ktoré podporujú samoliečebné schopnosti pokožky, sú rovnako dôležité pre regeneráciu ako obdobie najmenej dvanásť hodín, počas ktorých sa pokožka nechá odpočívať. Predovšetkým si vyžadujú osobitnú starostlivosť čelo, nos, brada, líca, plecia a dekolt.

Tu je niekoľko tipov:

  • Najdôležitejšia pre výrobky po opaľovaní je hydratácia. Okrem toho by nemali obsahovať prísady, parfémy a parabény, ktoré dráždia už aj stresovanú pokožku. Dôležitá je regenerácia a regulácia rovnováhy vlhkosti.
  • Hydroláty sú v lete prakticky nevyhnutnosťou. Aplikujú sa na pokožku, poskytujú osvieženie, ochladzujú a relaxujú. Sú vhodné aj pre deti.
  • Aloe Vera je už dlho známe v starostlivosti o pokožku. Zložky tejto rastliny sú ideálne pre starostlivosť po slnku. Hydratujú a majú protizápalové a hojivé účinky.

Okrem výrobkov určených na starostlivosť existuje aj množstvo ďalších opatrení na podporu regenerácie pokožky:

  • Po dlhom dni opaľovania je vhodné si oddýchnuť v tieni pred osprchovaním. Najlepšia je vlažná voda. Horúca alebo studená voda spôsobuje pokožke šok a môže oddialiť regeneráciu. Uterákom pokožku potom len utrieme, ale pozor netrieme, lebo by sme ju ináč podráždili.
  • Dôležitú úlohu zohráva aj „starostlivosť zvnútra“. To znamená správnu stravu. Ovocie a zelenina s vitamínmi a fytochemikáliami podporujú regeneráciu pokožky. Napríklad mrkva pomáha vyvážiť rovnováhu beta karoténu v pokožke. Čím viac sa vystavíte slnku, tým viac by ste mali piť, aby ste zabránili strate tekutín cez pokožku.

Nakoniec špeciálny tip: Kokosový olej chutí nielen vynikajúco, pokiaľ sa aplikuje ako masť, ale má tiež ochladzujúci účinok. Tiež upokojuje svojím obsahom vitamínu E, pretože preniká aj do hlbších vrstiev pokožky, je vhodný pre ľudí so suchou a popraskanou pokožkou. Regeneruje a zabraňuje vráskam.