Základné znalosti ochrany pred slnečným žiarením od Ecco Verde

UVA alebo UVB? SPF 15, 20 alebo lepšie 50? Ako často by ste sa mali krémovať? Koľko krému musíte aplikovať? Téma opaľovacieho krému vyvoláva mnoho otázok. Tiež preto, že je to také dôležité. V tomto článku nájdete najčastejšie otázky, ktoré sme zhrnuli a odpovedali na ne nižšie.

Prečo by sme sa mali chrániť pred slnkom?

Kožu môžu poškodiť dva typy ultrafialového žiarenia: žiarenie UVA má vlnovú dĺžku 315 - 400 nm, preniká do dermy a je teda zodpovedné za starnutie pokožky. Opaľovací krém s dobrou ochranou UVA je jedným z najúčinnejších produktov proti starnutiu! UVB žiarenie s vlnovou dĺžkou 280 - 315 nm dosahuje iba epidermu a môže spôsobiť popálenie od pokožky a začervenanie pokožky.

Chránia produkty určené na ochranu pred slnkom pred UVA a UVB žiarením?

Opaľovacie krémy by mali chrániť pred žiarením UVA aj UVB, preto je potrebné mať k dispozícii širokopásmový filter. V Európe musí byť ochrana produktu UVA rovnocenná aspoň jednej tretine ochrany pred UVB. Na obale je potom uvedený znak s malým krúžkom, v ktorom stojí UVA.

Ktoré filtre chránia pred slnečným žiarením?

V opaľovacích prípravkoch sa môžu použiť dva rôzne typy filtrov na opaľovanie. Chemické filtre, ako je etylhexylmetoxycínamát, absorbujú UV žiarenie a premieňajú ho na tepelnú energiu. V prírodnej kozmetike nie sú povolené, pretože sú napríklad v kritike vyvolávania alergií u ľudí alebo podpory vyhynutia koralov.

Naproti tomu minerálne filtre odrážajú slnečné svetlo na najvyššej vrstve pokožky, preto sa tiež označujú ako fyzické filtre na ochranu pred svetlom. Nevýhodou oxidu titaničitého a oxidu zinočnatého je, že môžu v závislosti od veľkosti častíc zanechať na pokožke belavý zákal. Niektoré spoločnosti zafarbujú svoje krémy na opaľovanie tak ľahko, aby sa biely faktor výrazne znížil. Mimochodom, kontroverzné nanočastice (menšie ako 100 nanometrov) boli vyhlásené na obale od roku 2013.

Rastlinné oleje majú tiež (zvyčajne nízky) prírodný krém na opaľovanie. Tento ochranný účinok je založený na antioxidantoch obsiahnutých v oleji, ktoré sú bohaté na prírodné kozmetické výrobky.

Ako dlho môže človek zostať na slnku?

Čas vlastnej ochrany pleti závisí od individuálneho typu pleti: pri svetlej pokožke môžete zostať na slnku približne 10 minút, so stredným typom pokožky počas 15 minút a tmavším typom pokožky približne 20 minút. Toto číslo sa vynásobí faktorom ochrany pred slnkom, ktorý je uvedený na obale: Priemerný typ pleti je teda chránený SPF 20 po dobu piatich hodín pred slnkom.

Slnečné krémy však neblokujú svetlo úplne, ale iba do značnej miery: stredný SPF 15 chráni pred UVB žiarením asi 94%, vysoký SPF 30 dosahuje 97% a SPF 50 až 98%. Opakovaná aplikácia opaľovacieho krému nezvyšuje faktor ochrany pred slnkom, je to však dôležité, pretože ochranu pred slnkom je možné počas dňa znížiť vodou, trením alebo potom.

Aké množstvo opaľovacieho krému musím použiť?

Aby ste dosiahli ochranu proti slnečnému žiareniu, musíte ho aplikovať vo veľkom množstve. Potrebujete 2 mg krému na cm2 pokožky, čo znamená, že potrebujete viac ako 30 ml na celé telo! Pretože veľmi málo ľudí používa opaľovací krém tak hojne, človek musí predpokladať znížený opaľovací krém. Spravidla musíte použiť dobre tretiu čajovú lyžičku (alebo dĺžku prsta), aby ste ju dobre chránili.

Ktorý faktor ochrany pred slnkom má zmysel?

Úroveň faktora ochrany pred slnkom závisí od typu pokožky, miesta, denného času a trvania slnečného žiarenia. V každodennom živote by zvyčajne malo stačiť dobre aplikované SPF 15-20. Na južnej alebo ľahšej koži by sa mal použiť najmenej LSF 30. Ak trpíte alergiou na slnko, ochrana by mala byť ešte vyššia. Tip: Ak normálna starostlivosť o pleť obsahuje ovocné kyseliny alebo vitamín A, vďaka ktorým je pokožka citlivejšia na slnečné žiarenie, je nevyhnutné potrebné vysoké a každodenné opaľovanie!

Ako sa môžem chrániť pred slnkom?

Proti UV žiareniu chránia nielen opaľovacie krémy, ale aj odev s dlhým rukávom, veľká čiapka alebo slnečné okuliare. Medzi 11:00 a 15:00 zostaňte v tieni a vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu. Je tiež užitočné venovať pozornosť mnohým antioxidantom v strave (v mrkve alebo tekvici, napríklad je zahrnutý beta-karotén).

Ktorý krém na opaľovanie ponúka prírodná kozmetika?

V ponuke je veľký výber prírodných kozmetických prípravkov na opaľovanie: Klasické opaľovacie krémy sú doplnené ľahkými slnečnými sprejmi, slnečnými tekutinami a slnečnými gélmi alebo slnečnými olejmi.

Nákupný sprievodca produktov na opaľovanie od Ecco Verde

Hľadám ....

... opaľovací krém na tvár na každý deň:

  • Krém na tvár sfarbený SPF 50 od Eco Cosmetics

... opaľovací krém bez vône a s vysokým SPF pre pokožku citlivú na slnko:

  • Sun Lotion SPF 50 od Eco Cosmetics
  • Carrot Sun Milk SPF 50 od Fitocose

... správny krém na opaľovanie pre deti a batoľatá s vysokým SPF:

  • Detský krém SPF 50+ neutrálny od Eco Cosmetics
  • Detské mlieko Sun SPF 50

... klasické opaľovanie na leto:

  • Sun Milk SPF 30 od Biosolis
  • Opaľovací krém Surf + Fun SPF 50+ od EcoCosmetics (vodeodolný, tmavší odtieň)

... gél na opaľovanie na báze vyživujúceho oleja pre tvár, ktorý nebieli (napr. aj pre fúzatých mužov):

  • Sonnengel face SPF 30 od EcoCosmetics

... vyživujúce, ochranné a nebieliace oleje na telo:

  • Sun Oil SPF 30 od spoločnosti EcoCosmetics
  • Olej na opaľovanie v spreji SPF 20 značky Biosolis