Zásaditá alebo pH neutrálna starostlivosť o pleť?

Zásaditá alebo pH neutrálna starostlivosť o pleť?

Stále dostávame e-maily s otázkou, aký je rozdiel medzi alkalickými a pH neutrálnymi produktmi starostlivosti o pleť, či existujú určité typy pleti, pre ktoré je jeden z týchto dvoch typov produktov starostlivosti o pleť lepší, a prečo vo všeobecnosti existujú produkty starostlivosti o pleť s rôznou hodnotou pH. Odpoveď na túto otázku nie je taká jednoduchá.

Konvenčná medicína odporúča pH neutrálnu starostlivosť o pleť. Neovplyvňuje ochranný kyslý plášť pokožky, čo je tenký vodno-tukový film pozostávajúci z kožného mazu, potu a zrohovatených buniek, a tým zabezpečuje, že pokožka zostáva zdravá. Alternatívna medicína propaguje zásadité produkty starostlivosti o pleť, pretože tzv. kyslý plášť vôbec neexistuje. Skutočnosť, že pokožka má kyslú hodnotu pH, má ďalšie dôvody. Tu sú teda dva pohľady.

pH neutrálna starostlivosť o pleť

Pokožka má mierne kyslé pH. Táto realizácia sa uskutočnila pred viac ako sto rokmi. Hodnota pH zdravej pokožky má priemernú hodnotu 5,5 (voda má neutrálnu hodnotu pH 7) V závislosti od veku, pohlavia, oblasti pokožky a pod., sa toto číslo môže meniť. Kyslé prostredie vytvára takzvaný ochranný kyslý plášť.

V starostlivosti o pleť pojem pH neutrálny v skutočnosti neznamená neutrálny v zmysle vody, ktorá nie je kyslá ani zásaditá, ale neutrálna voči pokožke. Produkty sú teda prispôsobené hodnote pH pokožky a sú teda mierne kyslé.

Myšlienkou pH neutrálnej starostlivosti o pleť je, že umývanie by malo čo najmenej meniť prirodzenú hodnotu pH pokožky, aby sa zachovala jej ochranná funkcia.

Normálne mydlo má pomerne vysokú hodnotu pH až 9. Čím je táto hodnota vyššia, tým viac sa pokožka vysušuje. V minulosti sa predpokladalo, že najneskôr po hodine sa na pokožke opäť vytvorí ochranná kyslá vrstva. Štúdie však ukázali, že to trvá oveľa dlhšie a pokožka je zraniteľnejšia dlhší čas.

Alkalická starostlivosť o telo vychádza z nesprávneho predpokladu, že kyseliny poškodzujú pokožku alebo organizmus všeobecne. Telo však môže nerovnováhu v acidobázickej rovnováhe jednoducho kompenzovať jednoduchou neutralizáciou prebytočných kyselín. Ide o každodenný proces, pretože nadbytok kyseliny vzniká aj pri bežnej zmiešanej strave.

Kyseliny sa však vylučujú aj cez kožu. To slúži na udržanie ochranného kyslého plášťa. Štúdie ukázali, že kyslé prostredie je pre väčšinu druhov baktérií a húb nepriaznivé, čo brzdí ich rast.

Pokúšať sa neutralizovať kyseliny zásadami vo všeobecnosti nie je dobrý nápad, pretože mnoho oblastí tela závisí od kyselín. Takže to narobí viac škody ako úžitku.

Zásaditá starostlivosť o pleť

Až do 70. rokov 20. storočia boli dostupné iba zásadité produkty starostlivosti o telo. To znamená, že existujú desaťročia skúseností s alkalickou starostlivosťou o pleť. Ten slúži nielen na čistenie pleti, ale aj na jej ochranu. Alergických reakcií a pokožky napadnutej pH neutrálnymi prípravkami pribúda. Poškodená koža je výbornou živnou pôdou pre plesne každého druhu, pretože najlepšie prežívajú v kyslom prostredí. Heslom rozumnej starostlivosti o telo môže byť len: Zásaditá starostlivosť namiesto kyslého stresu.

Mierne zásadité pH 7,4 nevysušuje pokožku a je preto ideálne pre pravidelnú starostlivosť o telo.

PH-neutrálne produkty vedú k narušeniu prirodzenej regulácie pokožky. Takzvaný kyslý plášť neexistuje. Kozmetický priemysel ho používa len na reklamné účely. Koža má nízku hodnotu pH, pretože telo už nie je schopné vylúčiť prebytočné kyseliny prostredníctvom obličiek a čriev v dôsledku vysokého zaťaženia kyselinami. Koža sa dostáva na pomoc. Kyslé prípravky na starostlivosť o pleť teraz tieto unikajúce kyseliny vracajú späť do telesných tekutín. Preto tieto výrobky nie sú vhodné.

Ak sa naopak použijú zásadité produkty, dochádza k reakcii s kyselinami, tie sa neutralizujú a tým rozpúšťajú. To stimuluje telo, aby z prevažne kyslého prostredia buniek uvoľnilo uložené kyseliny a odpadové látky a uvoľnilo ich do zásaditého prostredia. Ak sa použije napríklad zásaditý kúpeľ s hodnotou pH 8,5, po hodine kúpeľa táto hodnota výrazne klesne. Voda do kúpeľa absorbuje kyseliny uvoľnené telom cez pokožku.

pH-neutrálna telová starostlivosť odmasťuje aj pokožku. V dôsledku toho mazové žľazy strácajú svoju prirodzenú schopnosť spustiť proces premasťovania. Zásaditá starostlivosť o telo naopak stimuluje mazové žľazy.

*Tento článok je len neutrálnym porovnaním rôznych pohľadov a perspektív. Preto sú v príslušnom uhle pohľadu aj tvrdenia, ktoré sú v rozpore s tvrdeniami druhého uhla pohľadu. Táto okolnosť je zámerná, pretože inak by nebolo možné úplné porovnanie rôznych pohľadov. Toleruje sa aj skutočnosť, že len jedno z dvoch protichodných tvrdení môže byť správne alebo pravdivé.Okrem toho sa v tomto porovnaní neuvádza žiadne odporúčanie v prospech alebo neprospech konkrétneho produktu alebo názoru. Je na zodpovednosti každého, aby si vybral výrobok na starostlivosť o pleť, ktorý považuje za najvhodnejší.