Zásaditá alebo pH neutrálna starostlivosť o pleť?

Zásaditá alebo pH neutrálna starostlivosť o pleť?

Keď príde na otázku, ktorá starostlivosť o pleť je lepšia, či zásaditá alebo pH neutrálna, stretávajú sa dva názory. Preto nie je ľahké povedať, ktorá starostlivosť o pleť je najlepšia

V každom prípade sa podrobne pozrieme na výhody, ktoré ponúkajú jednotlivé smery a porovnáme názory.

Ochranný plášť kože a jeho funkcia

Kožu obklopuje prirodzený ochranný plášť. Tento tzv. kyslý plášť alebo hydrolipidový plášť sa skladá z kožného mazu, potu, lipidov, aminokyselín a zrohovatených bunkových šupín. Chráni pokožku pred vysúšaním, choroboplodnými zárodkami a environmentálnym stresom a za normálnych okolností sa dokáže regenerovať sám. Ako naznačuje pojem "kyslý plášť", pokožka má mierne kyslú hodnotu pH, ktorá sa môže mierne líšiť v závislosti od veku, pohlavia alebo oblasti tela.

Čo je to takzvaná hodnota pH a ako súvisí so starostlivosťou o pleť?

Termín pH znamená skratku pre "potenciál vodíka" alebo tiež latinsky "pondus/potentia hydrogenii" a ako hodnota označuje, aký kyslý alebo zásaditý/bazický je roztok. Najčastejšie sa merajú hodnoty od 0 do 14. Čím je hodnota pH menšia, tým je roztok kyslejší. Voda má pH 7 a považuje sa za "neutrálnu". Zdravá pokožka má pH 5 až 6,5, a je teda mierne kyslá. Hodnoty v tomto rozmedzí sa nazývajú "neutrálne pre pokožku". Preto je v starostlivosti o pleť dôležitý síce malý, ale dôležitý rozdiel medzi "pH neutrálnym" a "pH pleti neutrálnym".

Pohľad na starostlivosť o pleť s neutrálnym pH

Konvenčná medicína presadzuje starostlivosť o pleť s neutrálnym pH, ktorá neovplyvňuje mierne kyslý ochranný plášť pokožky.

Zámerom starostlivosti o pleť, ktorej pH sa čo najviac približuje pH pokožky, je zabrániť tomu, aby sa prirodzené pH pokožky umývaním čo najmenej menilo a zachovala sa tak jej ochranná funkcia.

Normálne mydlo má pomerne vysokú hodnotu pH až 9. Čím je táto hodnota vyššia, tým viac sa pokožka vysušuje. V minulosti sa predpokladalo, že ochranný kyslý plášť pokožky sa obnoví najneskôr po jednej hodine. Štúdie však ukázali, že to trvá oveľa dlhšie, a preto je pokožka zraniteľná dlhší čas.

V zásade platí, že telo môže nerovnováhu kompenzovať jednoduchou neutralizáciou prebytočných kyselín. Ide o každodenný proces, pretože k nadmernej kyslosti dochádza už pri bežnej zmiešanej strave. Výskum ukázal, že určité kyslé prostredie je nepriaznivé pre väčšinu druhov baktérií a plesní, pretože bráni ich množeniu.

Perspektíva zásaditej starostlivosti o pleť

Základnými myšlienkami alkalickej starostlivosti o telo sú okrem veľmi starej tradície aj originalita a prirodzenosť. Argumentuje sa tým, že plodová voda, v ktorej dieťa rastie deväť mesiacov, je slabo zásaditá s pH približne 8 až 8,5. Keďže sa deti rodia s povestnou detskou pokožkou - hladivou, jemnou a voňavou - zdá sa byť zrejmé, že dobrá starostlivosť o telo by mala byť základom.

Do sedemdesiatych rokov existovali len zásadité výrobky na starostlivosť o telo. To znamená, že s alkalickou starostlivosťou o pokožku sú desaťročia skúseností. Tá však neslúži len na čistenie pokožky, ale aj na jej ochranu. Alergické reakcie a poškodenie pokožky spôsobené prípravkami s neutrálnym pH sú čoraz častejšie. Napadnutá pokožka je výbornou živnou pôdou pre plesne a baktérie všetkého druhu, pretože tie najlepšie prežívajú v kyslom prostredí. Mottom rozumnej starostlivosti o telo preto môže byť len: alkalická starostlivosť namiesto kyslého stresu!

Mierne zásadité pH 7,4 nevysušuje pokožku, a preto je optimálne na pravidelnú starostlivosť o telo.

Prípravky s neutrálnym pH vedú k zničeniu prirodzenej regulácie pokožky. Takzvaný kyslý plášť neexistuje. Kozmetický priemysel ho používa len na reklamné účely. Pokožka má takú nízku hodnotu pH preto, lebo telo už nie je schopné vylúčiť prebytočné kyseliny prostredníctvom obličiek a čriev v dôsledku vysokého zaťaženia kyselinami. Na pomoc prichádza pokožka. Kyslé výrobky na starostlivosť o pleť tak nútia tieto unikajúce kyseliny vrátiť sa späť do telesných tekutín. Preto by ste sa mali takýmto výrobkom vyhýbať.

Ak sa naopak používajú zásadité výrobky, dochádza k reakcii s kyselinami, tie sa neutralizujú, a tým rozpúšťajú. To stimuluje telo, aby uvoľnilo uložené kyseliny a odpadové produkty z prevažne kyslého prostredia buniek a uvoľnilo ich v alkalickom prostredí. Ak sa napríklad použije alkalický kúpeľ s hodnotou pH 8,5, táto hodnota po hodine trvania kúpeľa výrazne klesne. Voda v kúpeli absorbuje kyseliny uvoľnené telom prostredníctvom pokožky.

Prostredníctvom starostlivosti o telo s neutrálnym pH sa pokožka zároveň odmasťuje. V dôsledku toho mazové žľazy strácajú svoju prirodzenú schopnosť iniciovať proces odmasťovania. Zásaditá starostlivosť o telo naopak stimuluje mazové žľazy.

Záver

Všeobecne platí, že zdravá pokožka si sama reguluje svoj kyslý plášť. Ak však kyseliny prevládajú, pokožka má tendenciu byť suchá a napätá. Ak je zásad príliš veľa, pokožka má tendenciu byť mastná a náchylná na baktérie. Starostlivosť o pleť má teda dôležitú úlohu podporovať reguláciu. Preto by si mal človek vybrať vhodnú starostlivosť o pleť na základe vlastného typu pleti - v prípade čistiacich produktov by sa mal vyhýbať sulfátom a drsným povrchovo aktívnym látkam.

*Tento článok je len neutrálnym porovnaním rôznych pohľadov a názorov. Preto sa v príslušnom uhle pohľadu nachádzajú aj tvrdenia, ktoré sú v rozpore s tvrdeniami druhého uhla pohľadu. Táto okolnosť je zámerná, pretože inak by nebolo možné úplné porovnanie rôznych názorov. Toleruje sa aj skutočnosť, že len jeden z dvoch protichodných výrokov môže byť správny alebo pravdivý. Okrem toho sa v tomto porovnaní neuvádza ani odporúčanie v prospech, ani v neprospech určitých výrobkov alebo názorov. Každý je zodpovedný za výber podľa jeho názoru najvhodnejšieho výrobku na starostlivosť o pleť.