Divá ruža

Rosa Moschata (Rosehip) Seed Oil, Rosa canina (rosehip) seed oil

Divé ruže patria do čeľade ružovité (Rosaceae) a sú to tie druhy ruží, ktoré sa vyvinuli bez ľudskej pomoci. Vo svete sú rozšírené a kvôli rôznym druhom ruže existuje aj niekoľko názvov INCI pre olej z ruže divej. Rosa Canina je v Európe známa ako psia ruža, ktorej plodmi sú šípky. Rosa Mosqueta je na druhej strane súhrnný pojem pre rôzne poddruhy divej ruže. Kozmeticky sa však všetky typy majú považovať za rovnocenné.
Čile je dnes najdôležitejším producentom oleja z ruže divej. „Oleje z divej ruže“ ponúkané v kozmetike sú často ďalšie oleje, ktoré sú obohatené o éterický ružový olej, aby voňali ružovo. Čistý olej z ruže však nevonia po ružiach, ale má jemnú, orieškovú arómu. Je to ľahký, rýchlo sa vstrebávajúci olej. Rovnako ako takmer žiadny iný olej, podporuje regeneráciu pokožky a ponúka optimálnu starostlivosť o suchú, šupinatú pokožku, pigmentové škvrny a jazvy. Tento úžasný olej má silný hojivý a regeneračný účinok, podporuje produkciu kolagénu v spojivovom tkanive a udržuje schopnosť pokožky ukladať vlhkosť. Stimuluje bunkovú obnovu a je úžasným, obzvlášť dobre tolerovaným olejom na tvár pre zrelú, suchú alebo zapálenú pokožku.

Kozmetické vlastnosti:

  • ľahko a rýchlo sa vstrebáva
  • podporuje regeneráciu pokožky, pôsobí proti zjazveniu a pigmentovým škvrnám
  • ideálne pre suchú a šupinatú pokožku
  • podporuje produkciu kolagénu
  • uchováva vlhkosť
  • podporuje obnovu buniek, ideálne pre zrelú a zápalovú pokožku

viď. Heike Käser 2010, „Naturkosmetische Rohstoffe“, Linz, Verlag Freya, 3. vydanie, 2012

V aromaterapii je táto ruža považovaná za afrodiziakálnu, upokojujúcu a antidepresívnu. Pomáha pri milostnej bolesti, smútku a depresiách a zmierňuje napätie a poruchy spánku.

viď. Markus Schirner 2002, „Aroma-Öle“, Schirner Verlag, Darmstadt, 4. vydanie 2011


Produkty s obsahom alergénu: Divá ruža