Starostlivosť proti slnečným lúčom v zime

Starostlivosť proti slnečným lúčom v zime

Ochrana počas chladného obdobia

Dni sa skracujú a sila slnka ubúda. Ale aj keď sa to už na jeseň a v zime nezdá byť také silné ako v lete, UV lúče stále dopadajú na zem. Ochrana pred slnečným žiarením teda nie je len letnou záležitosťou, ale aj v zime je potrebné pokožku dobre chrániť pred UV žiarením.

Či už pri lyžovaní, snowboardingu alebo turistike – najmä tvár a pery potrebujú dostatočnú ochranu pred slnkom aj v zime. Dobrý opaľovací krém by mal byť preto súčasťou vašej výbavy, rovnako ako prilba, kapucňa a rukavice. Pretože aj keď slnko už v zime nehreje, intenzita UVB a UVA sa zvyšuje približne o 20 percent každých 100 metrov nadmorskej výšky. Riziko úpalu počas zimného dňa na horách je často vyššie ako na letnej dovolenke na pláži. Sneh navyše odráža až 90 percent UV žiarenia, takže sa k pokožke dostane aj zospodu a z bokov.

Aký ochranný faktor potrebujem?

Na ochranu pokožky je dôležité používať opaľovací krém, ktorý obsahuje málo vody a najlepšie s SPF 50.
Nezabudnite na svoje pery, ktoré nemajú mazové žľazy ani vlastnú ochranu pokožky pred slnečným žiarením. Produkt na starostlivosť o pery s UV ochranou sa preto odporúča v akejkoľvek nadmorskej výške.