Levanduľa

Lavendula angustifolia (lavender) oil, Lavendula angustifolia oil

Táto dobre známa rastlina patrí do čeľade hluchavkovité a je zvlášť všestranná liečivá rastlina. Levanduľa má liečivý, podporujúci krvný obeh, protizápalový a upokojujúci účinok a má tiež určitý protiplesňový (antimykotický) a antibakteriálny účinok. To sa prejavuje najmä v éterickom oleji z levandule. Protizápalový účinok levanduľového oleja sa používa aj pri alergických reakciách, najmä preto, že je to jeden z mála éterických olejov, ktoré možno aplikovať aj na pokožku čistú. Levanduľa má liečivý a dokonca zmierňujúci účinok na popáleniny a pri aplikácii po kvapkách môže zabrániť tvorbe pľuzgierov. Odporúča sa však opatrnosť, pretože levanduľový olej môže spôsobiť alergické reakcie, ale to sa stáva veľmi zriedka.
Okrem skutočného levandule existujú aj poddruhy a hybridy. Ak sa výslovne žiada levanduľa, mala by sa venovať pozornosť výrazom „Lavendula Angustifolia“ a „Lavender fine“.

Kozmetické vlastnosti:

  • liečebná, protizápalová a antibakteriálna, ideálna pre akné, ako aj pre nečistú a zápalovú pokožku
  • účinná na krvný obeh a upokojenie, vhodné na starostlivosť o popáleniny
  • môže byť tiež použitá čistý

zdroj: Heike Käser 2010, „Prírodné kozmetické suroviny“, Linz, Freya Verlag, 3. vydanie 2012

Lavender Extra sa získava výlučne z voľne žijúcej zbierky vo francúzskych Alpách.
V aromaterapii má levanduľa stimulačný, povznášajúci a posilňujúci nervový, upokojujúci a depresívny účinok. Môže sa používať pri úzkosti, ale aj na depresiu, nespavosť, nervozitu a nadmerné vzrušenie.
Levanduľa sa nemá používať počas tehotenstva.

zdroj: Markus Schirner 2002, „Aromatické oleje“, Schirner Verlag, Darmstadt, 4. vydanie 2011


Produkty s obsahom alergénu: Levanduľa