Umývanie vlasov - nemusí to byť vždy šampón

Pred niekoľkými desaťročiami si ľudia umývali vlasy zhruba každé dva týždne. Dnes si však často umývame vlasy denne, čo však nie je vždy ideálne. Časté umývanie môže viesť k podráždenej a mastnej pokožke hlavy, lupinám, lámavým vlasom a dokonca k vypadávaniu vlasov. Naše vlasy sú takmer závislé od kondicionérov, vlasových masiek a olejov.

Nejde o to, aby ste z kúpeľne odstránili všetky výrobky na starostlivosť o vlasy, ale existuje mnoho alternatív, ktoré môžete vyskúšať. Každý z nás už niekedy použil klasický šampón. Ale čo tuhý šampón, prášok na umývanie vlasov, umývací íl alebo iné domáce prostriedky?

Soda bikarbóna a jablčný ocot

Začneme starým domácim liekom. Prísady naň nájdete v mnohých domácnostiach - starostlivosť o vlasy takpovediac z kuchyne. Pokožku hlavy a vlasy jednoducho umyjeme jedlou sódou a potom opláchneme zriedeným jablčným octom. Tento domáci prostriedok má tú výhodu, že neobsahuje žiadne zbytočné látky, ako sú silikóny, parafíny alebo umelé farbivá či vône. Je tiež veľmi lacný. Jedlá sóda je pokožkou veľmi dobre znášaná, preto ju možno použiť aj na citlivú pokožku hlavy a vlasy.

Jednoduché použitie: vezmite štedrú PL jedlej sódy a zrieďte ju s pol litrom vlažnej vody. Jablčný ocot sa tiež zriedi s vlažnou vodou v rovnakom pomere. Zmes jedlej sódy sa potom jednoducho nanesie na pokožku hlavy, nechá sa krátko pôsobiť a potom sa opláchne octovou zmesou. Nakoniec vlasy opláchnite vodou.

Tento domáci prostriedok robí vlasy jemnými a lesklými. Chvíľu však trvá, kým si naň pokožka hlavy zvykne. Optimálne výsledky starostlivosti možno očakávať až po štyroch až šiestich týždňoch. Dovtedy sa môžu objaviť lupiny alebo sa vlasy môžu rýchlejšie mastiť. Opatrní musíte byť aj pri farbených vlasoch. Jedlá sóda vyťahuje farbu z vlasov.

Rastlinný prášok na umývanie vlasov od Khadi

Tento prášok síce nepení, ale napriek tomu dôkladne čistí vlasy veľmi jemným a prirodzeným spôsobom. Môže sa preto používať aj ako detský šampón, pretože neobsahuje žiadne chemické látky a je veľmi jemný.

Umývací íl Ghassoul TEA Natura

Tento čisto prírodný íl sa ťaží v Maroku a už po stáročia sa tam používa na starostlivosť o telo. Je to úplne ekologický čistiaci prostriedok na telo a vlasy. Na umývanie vlasov sa ílový prášok jednoducho zmieša s vodou a vytvorí pastu. Z vlasov a pokožky hlavy sa odstráni mastnota a vlasy sa stanú hodvábne, lesklé a hladké.

Tuhé šampóny

Tieto šampóny sú skutočnou a ekologickejšou alternatívou tekutých šampónov. Ich zloženie neobsahuje žiadnu vodu, ale je takmer identické so zložením bežných šampónov. To znamená, že sú kompaktné, vyžadujú menej obalového materiálu a zaberajú menej miesta. Sú tiež mimoriadne úsporné - v priemere jeden tuhý šampón zodpovedá dvom fľašiam tekutého výrobku. Okrem toho sú tieto výrobky ideálne aj pri cestovaní, pretože sú priestorovo úsporné a ľahko sa balia.

Chcete radšej zostať pri klasickom šampóne, ale vyhnúť sa chemikáliám? Potom si prezrite náš veľký výber prírodných šampónov na linku tu.