Nájdite večerný odpočinok s prírodou

Nájdite večerný odpočinok s prírodou

Všetko o téme spánok!

Dostatok spánku je najlepším receptom na to, aby ste sa každý deň cítili nabitý energiou a zároveň zostali vyrovnaný a uvoľnený. Ľahšie sa povie, ako urobí: určite poznáte ten pocit, keď namiesto spánku v kľude len ležíte celý čas hore v posteli alebo sa zobúdzate uprostred noci. Náš turbulentný každodenný život s nepretržitou zábavou a prácou často vedie k nepravidelnému životnému štýlu, ktorý naše telo stresuje. Príliš veľa umelého svetla, nezdravá strava a málo pohybu sú ďalšie faktory, ktoré môžu mať vplyv na náš spánok.

Prečo je spánok taký dôležitý?

Keď zaspávame oddýchnutí, naše telo je v top forme a noc čo noc plní množstvo životne dôležitých úloh:

  • opravuje poškodené bunky
  • posilňuje náš imunitný systém
  • zotavuje sa z denných aktivít
  • dobíja našu batériu

Mám problémy so spánkom, keď sa v noci budím?

Evolúcia nás podmienila tým, že sa v noci budíme - to je niečo úplne prirodzené. Keď sa to stane, uvoľnite sa a skúste spať. Najlepší tip: meditácia je účinný spôsob, ako utíšiť znepokojené myšlienky, ktoré vám kolujú v hlave.

Koľko spánku potrebujem?

Závisí to od niekoľkých faktorov, napríklad od typu vašej osobnosti, od veku, od času alebo od toho, kedy Vaša rodina zvyčajne chodí spať. Potrebujeme v priemere 7-8 hodín spánku. Niekto potrebuje menej, iný viac. To, čo Vám stačí, sa ukáže po spánku.

Kedy je dobré večerať?

Mnoho ľudí verí, že je lepšie ísť spať skoro, aby ste sa dobre vyspali. Ešte dôležitejšia je však pravidelnosť. Pokúste sa zaspať a vstávajte každý deň v rovnakom čase. Najlepší tip: minimalizujte duševnú aktivitu večer. Snažte sa nepracovať alebo vykonávať každodenné administratívne práce alebo tesne pred spaním písať bežné textové správy a e-maily. Doprajte svojej mysli oddych.

Musím dodržiavať prísne pravidlá, aby som sa dobre vyspal?

Nie, nie je to pravda. Režim spánku je niečo, čo by Vás malo skutočne baviť. Myslite na malé návyky, ktoré ti pomôžu vypnúť myseľ a telo pred spaním. Vyskúšajte teplý kúpeľ s prírodnými bylinami alebo si oddýchnite pri šálke bylinného čaju. Znížte hluk a elektronické médiá na minimum a stlmte svetlá už hodinu pred spaním. Čím menej sa bojíte, že nebudete spať, tým lepšie.

Prírodné večerné bylinky pre pokojné noci

Bylinkový večerný čaj môže byť skvelým doplnkom vašej večernej rutiny. Teplý nápoj vo večerných hodinách vytvára útulnú atmosféru a bylinky, ktoré obsahuje, vám pomôžu jemne skĺznuť do krajiny snov. Bez ohľadu na to, či si chcete zvyknúť na nový spánkový režim, alebo sa len chcete dobre vyspať: Existuje veľa prírodných bylín a rastlín, ktoré sú po stáročia cenené a ktoré nás sprevádzajú pred spánkom, aby Vám vrátili vnútorný pokoj.

Levanduľa

Tento fialový zázrak má vysoký podiel éterických olejov, ktoré nielen nádherne voňajú, ale sú ideálne aj na večerný drink. Cenné éterické oleje sa navyše dajú vdychovať alebo nanášať na pokožku.

Kvety harmančeka

Okrem levandule obsahujú kvety harmančeka na večer aj éterické oleje. Harmančekový čaj sa vždy tradične používal ako šálka pred spaním. Uvoľňuje myseľ i dušu.

Ovos

Malá misa s kašou, zjedená hodinu pred spaním, nie je vôbec najhorší nápad. Ovsené vločky sa v ľudovom liečiteľstve vždy používali na otvorenie dverí do pokojnej noci.

Valeriánka

Valeriánku používali ľudia už tisíce rokov. Pre tieto pozoruhodné vlastnosti je dodnes cenená. Valeriánka je jednou z našich najobľúbenejších večerných bylín; Je zaujímavé, že veľa mačiek tiež miluje vôňu tejto byliny.

Muškátový oriešok

Muškátový oriešok nie je dobrý iba na Vianoce: toto hrejivé korenie je v tradičnej indonézskej a západnej bylinnej medicíne považované za večernú bylinu.

Škorica

Škorica má jemne hrejivú, sladkú chuť bez cukru. Večernú kašu posypte štipkou škorice a nechajte pôsobiť.

Ashwagandha

Ashwagandha je na jednej strane rastlinou moderného života a na druhej strane sa v ayurvéde používa už tisíce rokov. Koreň je jedným z adaptogénov. Termín adaptogén je odvodený z latinského slova „adaptare“ a znamená „prispôsobiť sa“. Rastliny s adaptogénnymi vlastnosťami môžu pomôcť prispôsobiť sa stresovým životným situáciám.