Bakuchiol - hrdina v starostlivosti o pokožku

Bakuchiol - hrdina v starostlivosti o pokožku

Ideálna na ošetrenie starnúcej pleti a pri výskyte akné

Bakuchiol - čo to vlastne je?

Tento názov sa v súčasnosti objavuje stále častejšie v súvislosti so starostlivosťou o pleť. Ide o účinnú látku, ktorá sa získava z listov a semien rastliny Psoralea corylifolia. Táto jednoročná rastlina pochádza z Indie a Srí Lanky, kde dorastá do výšky 50-90 cm a má pekné svetlofialové kvety v krátkych, kompaktných, striedavých metlinách. Názov bakuchiol pochádza zo sanskrtského názvu rastliny: Bakuchi alebo Babchi.

Psoralea corylifolia sa v tradičnej medicíne v Číne a Indii používa už veľmi dlho. Rastlina obsahuje množstvo fytochemikálií vrátane flavonoidov, kumarínov a meroterpénov. Bakuchiol je tiež silným antioxidantom, ktorý chráni pokožku pred znečistením a voľnými radikálmi.

Výhody Bakuchiolu v starostlivosti o pleť

Bakuchiol je vďaka svojmu zloženiu považovaný za skutočne šetrnú a prírodnú alternatívu retinolu. Je to funkčný analogón, ktorý odomyká cesty, ktoré inak aktivujú iba retinoidy, aj keď to nie je samotný retinoid. Doležité však je, že aj keď funguje obzvlášť podobným spôsobom, nespôsobuje problémy, ktoré so sebou prináša retinol.

Ako syntetická, ale mimoriadne účinná verzia vitamínu A ponúkajú retinoidy množstvo výhod v starostlivosti proti starnutiu, ale mali by sa dávkovať opatrne. Jednoducho nie sú vhodné pre citlivé typy pleti, často spôsobujú podráždenie a zabezpečujú fotosenzitivitu, ktorá následne môže viesť k fototoxickej reakcii na pokožke.

Bakuchiol, na rozdiel od retinolu, je prírodná, relatívne mladá aktívna zložka starostlivosti o pleť, ale ponúka rovnaké výhody bez známych vedľajších účinkov retinolu.

Odporúča sa v týchto prípadoch

  • Hyperpigmentácia
  • Vrásky a jemné linky
  • Strata elasticity a textúry
  • Matný, bledý odtieň pleti
  • Akné

Predovšetkým dobrá tolerancia - aj pri citlivej pokožke - robí z bakuchiolu zaujímavú ingredienciu v starostlivosti o pleť. Okrem toho nie je fotosenzibilizačný ako jeho syntetický príbuzný. Napriek tomu je veľmi dôležité spomenúť, že neodporúčame vychádzať von bez ochrany pred slnkom. Ukázalo sa, že UVA žiarenie podporuje starnutie pokožky a môže spôsobiť poškodenie – už len z tohto dôvodu by ochrana pred slnkom mala byť vždy súčasťou dennej rannej rutiny, bez ohľadu na to, aké ošetrujúce zložky sa používajú.

Bakuchiol má navyše dobrú fotostabilitu, čo znamená, že účinná látka nestráca účinnosť a ani sa nerozpadá pôsobením UV žiarenia. Aktívna zložka vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam zároveň chráni pokožku pred voľnými radikálmi.

Je dobre znášaný aj s inými účinnými látkami, a preto neexistujú prakticky žiadne obmedzenia na súčasné používanie iných kozmetických prípravkov s účinnými látkami. Je však vhodné počas starostlivosti s bakuchiolom nepoužívať enzýmové alebo kyslé peelingy, pretože to môže viesť k nežiaducej fotosenzitivite pokožky.

Extrakt z Psoralea corylifolia podporuje integritu extracelulárnej matrice a tým zaisťuje zväčšenie hrúbky pokožky prostredníctvom pevnejšieho spojivového tkaniva, keďže je stimulovaná syntéza kolagénu. Zároveň sa podporuje regenerácia vrchných vrstiev pokožky, čo zaisťuje nový jas a rovnomernosť. Týmto spôsobom sa redukujú pigmentové škvrny a celá pleť pôsobí pevnejšie a sviežejšie.

Bakuchiol sa však používa aj na akné a môže vytvoriť konkurenciu osvedčenej kyseline salicylovej. Aktívna zložka pôsobí vo všetkých štyroch krokoch procesu akné: minimalizuje hromadenie komedogénneho materiálu v póroch, pôsobí proti nadmernej tvorbe mazu, má protizápalové vlastnosti a priaznivo pôsobí na pigmentáciu súvisiacu so zápalom.

Bakuchiol v kozmetickej starostlivosti

Keďže každá rutina krásy môže byť len taká dobrá ako každodenná starostlivosť o pleť ako celok, je nevyhnutné jemné, ale dôkladné čistenie a dobrá ochrana pred UV žiarením. Bakuchiol sa väčšinou používa vo forme séra ako doplnková starostlivosť a ako taký sa dá použiť ako medzikrok po čistení a pred aplikáciou denného hydratačného krému. Ak nechcete tráviť množstvo času rôznymi krokmi starostlivosti, môžete do bežne používaného množstva denného alebo nočného krému primiešať niekoľko kvapiek séra bakuchiol. Ráno potom nezabudnite na opaľovací krém, aby vaša pokožka zostala krásna!