Čo by ste mali vedieť o ochrane pred slnkom

Čo by ste mali vedieť o ochrane pred slnkom

Tu nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o prírodnej kozmetickej ochrane pred slnkom, správnej aplikácii atď.

Faktor ochrany pred slnkom 20, 30 alebo 50? Potrebujem ochranu UVA alebo UVB alebo oboje? Ako často musím aplikovať krém a koľko krému mám použiť?

Téma ochrany pred slnkom je zložitá a vyvoláva mnoho otázok. Niet divu, že je nesmierne dôležité správne sa chrániť pred slnkom. Koniec koncov, nikto nechce dostať rakovinu kože. Odpovede na najčastejšie otázky nájdete nižšie.

Prečo je ochrana pred slnkom dôležitá?

Slnko je super, dodáva nám teplo a energiu, rozjasňuje našu náladu. ALE dva typy ultrafialového žiarenia UVA a UVB môžu poškodiť našu pokožku. Žiarenie UVA preniká do dermy a je preto zodpovedné za starnutie pokožky. Preto sú opaľovacie krémy s ochranou UVA medzi najlepšími dostupnými výrobkami proti starnutiu. Žiarenie UVB dosahuje iba epidermu, ale vedie k spáleniu od slnka.

Funguje ochrana pred slnkom pred UVA a UVB žiarením?

Dobré opaľovacie krémy chránia pred oboma typmi žiarenia. EÚ stanovuje, že ochrana UVA predstavuje najmenej tretinu ochrany pred UVB. Na obale hľadajte malý kruhový kruh s UVA.

Mali by ste používať iba opaľovacie prípravky, ktoré chránia pred UVA a UVB.

Aké druhy ochrany pred slnkom existujú?

Existujú rôzne typy filtrov na ochranu pred slnkom: najbežnejšie sú chemické filtre a minerálne filtre. Chemické filtre sú absorbované pokožkou. Potom absorbujú UV žiarenie a premieňajú ho na teplo. Tento druh ochrany pred slnkom nie je v prírodných kozmetických výrobkoch povolený, pretože chemické filtre podporujú smrť koralov v mori a existuje podozrenie, že vyvolávajú alergie.

Minerálne filtre tvoria ochrannú vrstvu na pokožke, kde odrážajú slnečné svetlo. V minulosti výrobky, ktoré tieto filtre používali, vždy zanechávali na pokožke belavé oparenie. Dnes však už existuje veľa výrobkov s minerálnymi filtrami, kde to už neplatí. Niektoré minerálne filtre obsahujú nanočastice, ktoré sú opakovane kritizované.

Ako dlho môžem zostať na slnku s ochranou pred slnkom?

Všetko záleží na vašom individuálnom type pleti a na jej vlastnej dobe ochrany. Ľudia so svetlou pleťou môžu zostať na horúcom slnku asi 10 minút, so stredným typom pleti sa tento čas zvýši na približne 15 minút a pri tmavom type pleti na 20 minút.

Toto číslo jednoducho vynásobte faktorom ochrany pred slnkom, ktorý používate. Pri strednom type pleti ste chránení pred slnkom približne päť hodín, ak používate výrobok s ochranným faktorom 20.

V závislosti od toho, ako sa potíte, či idete do vody a koľko krému sa stratí v dôsledku trenia, sa tento čas zníži. Preto opaľovací krém nanášajte pravidelne.

Chráni opaľovací krém úplne pred UVA a UVB žiarením?

Nie, opaľovacie krémy blokujú škodlivé žiarenie vo veľkej miere, ale nie úplne. Faktor 15 na ochranu pred slnkom ponúka ochranu proti približne 94% UVB žiarenia, s SPF 30 ste chránení pred 97% a s SPF 50 proti 98%. Opakovaná aplikácia krému nezvyšuje ochranný účinok. Je to však stále dôležité, pretože krém sa môže znova stratiť.

Koľko opaľovacích krémov by ste mali používať?

Na dosiahnutie plného slnečného faktora musíte použiť dostatočné množstvo. Potrebujete 2 mg krému na štvorcový centimeter kože. To znamená, že na celé telo potrebujete viac ako 30 ml. Pretože len málo ľudí sa poriadne natiera, musíte očakávať znížený ochranný účinok. Vezmite asi ⅓ lyžičky alebo množstvo prirovnávajúce dĺžky prsta. Potom budete dobre chránení.

Ktorý faktor ochrany pred slnkom má zmysel?

Optimálna úroveň faktora ochrany pred slnkom závisí od niekoľkých faktorov. To zahŕňa:

  • typ pleti
  • miesto pobytu
  • čas dňa
  • trvanie slnečného žiarenia

V každodennom živote by väčšina ľudí mala byť schopná vyrovnať sa s dobre aplikovaným SPF 15-20. Ak máte zdravú pokožku alebo svetlú pokožku, mali by ste použiť najmenej 30 SPF.

Ako sa môžem chrániť pred slnkom?

Najlepšou ochranou okrem dobrého opaľovacieho krému sú odevy s dlhými rukávmi. Okrem toho by ste sa nikdy nemali pohybovať bez pokrývky hlavy (kľúčové slovo slnečný klobúk) a slnečných okuliarov. Zostaňte v tieni medzi 11:00 a 15:00 a vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu.

Aké druhy ochrany pred slnkom prírodná kozmetika ponúka?

Výber prírodných kozmetických prípravkov na ochranu pred slnkom a starostlivosti o pleť je teraz veľmi veľký. Okrem klasických krémov na opaľovanie existujú aj spreje, tekutiny, gély, oleje a mlieko. Stručne povedané: je tu niečo pre každého.

Tu nájdete náš široký sortiment prípravkov na ochranu pred slnkom od mnohých najlepších svetových výrobcov kozmetiky.