Svetový deň boja proti rakovine prsníka: prispevame na zbierku Pink Ribbon

Svetový deň boja proti rakovine prsníka: prispevame na zbierku Pink Ribbon

Žiaľ, rakovina prsníka je stále najčastejším typom rakoviny u žien.

Diagnóza rakoviny prsníka však sama o sebe nie je rozsudkom smrti: ak sa zistí včas a nádor je lokalizovaný, možno vyliečiť približne 90 % pacientok. Podľa odhadov by približne polovica všetkých obetí rakoviny prsníka mohla byť stále nažive, ak by sme venovali pozornosť zdravšiemu životnému štýlu, ale zároveň by sme disciplinovanejšie využívali širokú škálu možností preventívnej starostlivosti.

Možné príčiny rakoviny prsníka siahajú od obezity, nezdravého životného štýlu – zlá strava, málo pohybu, alkohol, nikotín až po cukrovku 2. typu. To však ešte nie je vedecky dokázané a jednoznačne vysvetlené.

Preto je preventívna starostlivosť taká dôležitá: prehmatanie prsníka gynekológom a mamografia sú oficiálne spôsoby prevencie. Najdôležitejšia vec je však pravidelná sebakontrola: pretože ju možno vykonávať jednoducho a prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. A je nezávislá od dostupnosti lekárov, termínov a pracovnej doby. Je to najrýchlejší spôsob, ako rozpoznať zmeny a v prípade potreby okamžite dohodnúť návštevu lekára.

Starostlivosť a prevencia

Pravidelné masáže pŕs sú nielen relaxačné a prospešné, ale výrazne prispievajú aj k zdraviu pŕs. Masáž dobrým masážnym olejom plným antioxidantov rozprúdi metabolizmus aj lymfatický systém. V dôsledku toho sú z prsného tkaniva odvádzané usadené látky. Podporuje tiež krvný obeh, čo znamená, že kožné bunky sú čoraz viac zásobované živinami. Pokožka sa stáva jemnou a vyzerá napnutá a zdravá.

Masáže pŕs navyše posilňujú uvedomenie si vlastného tela a vzťah so sebou samým!

Chceme viac upozorniť na tému zdravia pŕs a presvedčiť všetky ženy o dôležitosti prevencie rakoviny prsníka. Nevyhnutné sú na to samomasáže, ako aj preventívne lekárske prehliadky.

Je dôležité o tejto téme hovoriť

Porozprávajte sa o tom s mamou, sestrou, najlepšou kamarátkou. Bohužiaľ, mnohí stále nevedia, aká jednoduchá môže byť preventívna starostlivosť a aká je dôležitá!

Darujeme!

1. októbra, na medzinárodný deň rakoviny prsníka, venujeme 1 € za každú objednávku na kampaň Pink Ribbon organizácie Krebshilfe Steiermark. Pomôžte aj Vy!

#breastcancerawareness
#breasthealth
#pinktober
#checkyourboobs
#knowyournormal