Čo znamená „na nikel testovaný“ v prírodnej kozmetike?

Čo znamená „na nikel testovaný“ v prírodnej kozmetike?

Mnoho výrobkov, ktoré ponúka Ecco Verde, je označených „testovaný na nikel". To znamená, že výrobky boli špeciálne testované na obsah niklu a sú bezpečné pre osoby trpiace alergiou na nikel. Tieto výrobky obsahujú najviac niklu v najmenších množstvách (menej ako 0,00001%), preto by nemali existovať žiadne alergické reakcie (nikdy sa to ale nedá vylúčiť 100%).

Mnoho ľudí na celom svete trpí práve alergiou na nikel. Je dôležité, aby sa dotknuté osoby v maximálnej možnej miere zdržali produktov obsahujúcich nikel. Ale ako sa prejavuje alergia na nikel? Poďme sa bližšie pozrieť na príčiny, príznaky a pod.

Kovový nikel

Nikel je strieborne biely lesklý kov. Je jedným z chemických prvkov a je dôležitou súčasťou kovových zliatin. Nikel sa preto vo veľkej miere používa pri rafinácii ocele a predovšetkým v priemyselnom spracovaní. Niklované kovy sú tvrdšie a odolnejšie voči korózii, tj hrdzi.

Nikel je detegovateľný ako prírodná zložka rastlín. Je nevyhnutný pre metabolizmus rastlín a je nevyhnutný pre prežitie ako stopový prvok pre nás ľudí. Priemerná denná možná dávka niklu je 0,2 až 0,5 mg pre dospelého. Toto množstvo je zvyčajne pokryté potravinami.

Niklová dermatitída: alergia na nikel

Niklová dermatitída je alergická reakcia tela pri kontakte s niklom. Imunitný systém chybne klasifikuje niklové ióny, ktoré vstúpili do tela, ako škodlivé, čo vedie k nadmernej obrannej reakcii.

Symptómy alergie na nikel sa vyskytujú vo väčšine prípadov s 12 až 72 hodinovým oneskorením a sú lokalizované v oblasti, ktorá prišla do kontaktu s niklom. Príjem je primárne priamym kontaktom s pokožkou. Napríklad bižutéria často obsahuje nikel. Pot z pokožky má kyslé pH a rozpúšťa tak niklové ióny z kovu, ktoré bez prekážok prenikajú cez pokožku a vstupujú do tela. Môže však tiež prísť k reakcii po konzumácii silných potravín obsahujúcich nikel. Alergia na nikel sa prejavuje pri kontakte s ním, rovnako ako aj pri jeho požití.

Na celom svete trpí alergiou na nikel približne 8% všetkých ľudí. Priemyselné krajiny sú v zásade postihnuté viac ako rozvojové krajiny, pretože vo výrobkoch obsahujúcich nikel je jednoducho vyššia expozícia niklu. Miera senzibilizácie sa v jednotlivých krajinách veľmi líši. Napríklad v Spojených štátoch je 35 až 40% populácie alergických na nikel, v porovnaní s približne 14% vo Francúzsku.

Príčiny

Nikel je pre nás životne dôležitý ako stopový prvok. Ak je však dávka príliš vysoká, objavuje sa alergia. Tomu vždy predchádza senzibilizácia - takže nikto sa nenarodí s alergiou na nikel. Vždy vzniká iba pri intenzívnom kontakte s kovom.

Ako súčasť zliatiny je nikel prítomný prakticky vo všetkých kovových predmetoch (v skutočnosti nikel neobsahuje iba titán), od šperkov (lacných a drahých) na domáce potreby až po mobilné telefóny. Rozhodujúcim faktorom však nie je samotný obsah niklu, ale to, aké vysoké je uvoľňovanie - to znamená množstvo, ktoré sa uvoľňuje a absorbuje telom. Uvoľňovanie niklových iónov je podporované nasledujúcimi faktormi:

  • zloženie čistiacich prostriedkov, šampónov ...
  • konzervanty
  • kyseliny
  • pot
  • vysoké teploty

Nikel sa nachádza takmer vo všetkých potravinách. Rastlinné výrobky však vo všeobecnosti obsahujú viac niklu ako výrobky živočíšneho pôvodu. Na rozdiel od absorpcie cez pokožku, kde je rýchlosť uvoľňovania rozhodujúca, potraviny obsahujú iba skutočný obsah niklu.

Pri výbere riadu je potrebné postupovať opatrne. Pri vysoko kyslých potravinách, ako napr. kyslá kapusta alebo paradajková omáčka sa z kovu môžu rozpustiť ióny niklu, ktoré sa potom hromadia v potrave. Tak môžu aj tie bezpečné jedlá spôsobiť alergické reakcie.

Riziko ochorenia môže byť podporené aj rôznymi faktormi. Faktory, ktoré oslabujú prirodzenú kožnú bariéru, teda zvyšujú riziko ochorenia. Patrí medzi ne asi:

  • baktérie
  • chemikálie
  • zápaly
  • UV žiarenia

Príznaky

Najčastejším príznakom alergie na nikel je alergický kožný ekzém. Najčastejšie postihnuté sú:

  • Ruky a prsty -> cez prstene, kľučky dverí, klávesnice ...
  • Oblasť brucha -> nohavice, spona na opasku, piercingy
  • Náramky -> náramky alebo náramkové hodinky
  • Uši -> okuliare, náušnice ...
  • Ústna dutina -> rovnátka alebo protézy
  • Podpazušie -> cez požité ióny niklu, ktoré sa vylučujú potnými žľazami

Dermatitída sa vyznačuje sčervenaním, svrbením a opuchom. Môžu sa vyskytnúť aj pľuzgieriky.

Ak je kontakt niklu pravidelný, môže sa vyvinúť chronická alergická kontaktná dermatitída. Potom je pokožka suchá a šupinatá a vykazuje bolestivé praskliny. Pretože samotná pokožka neposkytuje primeranú ochranu, pravdepodobnosť bakteriálnych infekcií je vysoká.