Ako môže prírodná kozmetika zavádzať?

Ako môže prírodná kozmetika zavádzať?

Nie všetko, čo je zelené, je skutočne udržateľné

V móde sú prírodné ingrediencie, ale bohužiaľ aj greenwashing. Prírodné zložky sú ospevované čoraz častejšie a mnohé certifikáty sľubujú zelené, čisté svedomie. Oplatí sa však dôkladne pozrieť na certifikáciu, zoznam zložiek a balenie – pretože nie všetko, čo je zelené, je dobré aj pre Vás a pre prírodu.

Demeter vs. bio

Demeter je celosvetovo považovaný za najstaršiu a najprísnejšiu ekologickú certifikáciu. Na rozdiel od konvenčných bio pečatí pečať pre biodynamické produkty pokrýva nielen suroviny, ale osvedčuje aj spracovanie a balenie. Na rozdiel od rôznych bio kozmetických výrobkov nie sú povolené žiadne konvenčné zložky. Najmenej 90 % použitých surovín musí spĺňať kritériá Demeter a zvyšných 10 % musí byť aspoň organických. Naproti tomu mnohé produkty sa nazývajú ekologické, ak je ekologicky vyrobená iba jedna zložka, všetky ostatné môžu pochádzať z konvenčnej výroby. Mnohé logá – od vegánskych až po výrobky bez obsahu mikroplastv – sú určené na vytvorenie zeleného svedomia, no často sú zámerne klamlivé.

Čo nie je vo vnútri

Prinajmenšom rovnako dôležité ako zložky je to, čo nie je súčasťou ošetrujúcich produktov. Často sa kritické látky používajú aj v prírodnej kozmetike, aby bolo možné produkty vyrábať lacnejšie alebo aby lepšie penili či voňali. Kritika siaha od zdravotných aspektov, ako je poškodenie kožnej bariéry derivátmi minerálnych olejov, cez dráždivé vonné látky, až po ekologické body, ako je odlesňovanie dažďových pralesov pre palmové plantáže. Mikroplasty – sčasti ako tekuté mikroplasty – nájdeme aj v mnohých kozmetických výrobkoch a sprchových géloch, ktoré sa cez odpadovú vodu okľukou dostávajú späť na naše taniere.

Zatiaľ čo väčšina certifikácií prírodnej kozmetiky povoľuje aditíva, ktorých škodlivosť nebola preukázaná, kozmetika Demeter má „pozitívny zoznam“. Tento zoznam obsahuje všetky prídavné látky, ktoré preukázateľne nemajú negatívny vplyv na ľudí, zvieratá ani životné prostredie, a preto boli schválené ako zložky na výrobu kozmetiky Demeter.

Udržateľné balenie

Nie všetko, čo je zelené, je dobré aj pre životné prostredie. Hoci mnohé spoločnosti robia dôležitý krok smerom k trvalo udržateľným obalom, nie všetky alternatívy sú automaticky ekologické. Napríklad „zelený plast“ často vyžaduje veľké plochy na pestovanie surovín, ako je cukrová trstina. Tento plast sa často vyrába z obnoviteľných surovín, ale nie je biologicky rozložiteľný, je rovnako odolný a v konečnom dôsledku nie je lepší ako bežný plast.

Holistická udržateľná kozmetika sa preto spolieha na opätovne použiteľné suroviny, akými sú sklo alebo hliník. Tieto majú veľmi vysokú mieru recyklácie a dajú sa takmer nekonečne znova používať, ak sa vrátia do kolobehu surovín.

Bio podľa Vašich predstáv

Kvôli vysokým štandardom spoločnosti Demeter existuje len niekoľko kozmetických radov s oranžovou pečaťou. Rakúsky rad bio hroznovej kozmetiky dieNikolai je jednou z týchto holisticky udržateľných kozmetických značiek a dokonca ide ešte o krok ďalej: väčšina zložiek pochádza priamo z vlastných biodynamických viníc Nikolaihof vo Wachau, čo znamená, že prepravné trasy surovín sú obzvlášť krátke. Produkty sú úplne bez palmového oleja, bez mikroplastov a neobsahujú žiadne umelé vône ani konzervačné látky. V dôsledku toho sú zoznamy zložiek krátke a produkty sú obzvlášť dobre tolerované. Sú balené v recyklovateľných materiáloch pre čo najmenšiu stopu.