Co-Washing & Squish to Condish

Co-Washing & Squish to Condish

Dokonalá starostlivosť o kučeravé hlavy

Podčiarknite krásu svojich kučier!

Počuli ste už o metóde Curly Girl (CGM)? Ak máte kučeravé vlasy, pravdepodobne ste sa s týmto pojmom už stretli. Máme pre Vás zaujímavý článok, ktorý Vám poskytne prehľad o tejto metóde starostlivosti o vlasy. Jedným z najdôležitejších pilierov CGM je poznať svoj typ kučier a dávať si pozor, aby ste sa vyhli mnohým škodlivým látkam, ktoré sa nachádzajú v kozmetických prípravkoch.

Tým sa dostávame k skutočnej a najdôležitejšej otázke: na umývanie vlasov by sa nemal používať šampón. Namiesto toho sa odporúča kondicionér alebo Co-Wash. Ten ponúka to najlepšie z oboch svetov: šetrne čistí a zároveň ošetruje. Predpokladom je, že je kompatibilný s CGM. To znamená, že zložky sú z hľadiska metódy Curly Girl "čisté". Co-Washing je skrátená forma umývania kondicionérom a pomáha umyť Vaše kučery čo najšetrnejším spôsobom - bez šampónu a škodlivých sulfátov.

Pretože šampóny na vlasy často obsahujú škodlivé látky, ako sú drsné povrchovo aktívne látky, ktoré naozaj dobre odvádzajú z vlasov prirodzené oleje. Na prvý pohľad sa to nemusí zdať zlé, ale môže to poškodiť vlasové vlákno, pretože čistiaci účinok je pre pokožku hlavy a vlasy príliš silný. Najmä preto, že kučery vzhľadom na svoju špecifickú štruktúru vlasov potrebujú zvýšenú starostlivosť, aby nevyzerali matne a sucho alebo aby nestratili svoju pružnosť. Našťastie je Conditioner Washing oveľa šetrnejšie.

Aké sú výhody?

Kučeravé vlasy sú suchšie ako rovné vlasy. Je to spôsobené ich štruktúrou, keďže prirodzeným olejom produkovaným pokožkou hlavy trvá oveľa dlhšie, kým sa dostanú do prameňov. Ak si teda budete vlasy neustále umývať šampónom, zostanú suché, pokožka hlavy bude suchá a môže vás svrbieť.

Co-Washing - výhody

  • Rovnováha vlhkosti pokožky hlavy a vlasov zostáva neporušená.
  • Väčší lesk a redukcia krepovatenia.
  • Väčšia definícia kučier.
  • Nová pružnosť, redukované lámanie vlasov a ľahšia česateľnosť.

Pre koho je vhodný Co-Washing a metóda STC?

Najlepšie je, ak poznáte svoje kučery a typ vlasov, pretože potom sa môžete o svoje vlasy aj čo najlepšie starať.

Squish to Condish a Co-Washing sú v podstate vhodné takmer pre všetky typy vlasov - od hustých až po suché a porézne vlasy. Intenzívne hydratuje a čistí bez vysušovania vlasov.

Napr. pre mastné vlasy nemusí byť táto metóda nevyhnutne ideálna - môže spôsobiť, že vlasy budú vyzerať ešte mastnejšie, pretože prebytok prirodzených olejov sa nedá úplne odstrániť. Spoločné umývanie sa dôrazne neodporúča v prípade poškodených a lámavých vlasov. Účelom kondicionéra je totiž zjemniť vlasy a urobiť slabé lámavé vlasy ešte jemnejšími nie je dobrý nápad. Na tento typ vlasov existujú špeciálne regeneračné prípravky, ktoré by ste mali používať.

Svoj typ vlasov pravdepodobne poznáte, ale poznáte svoj typ kučier?

Možno ste sa už stretli s pojmami ako 2c alebo 3b kučery. V skutočnosti ide o typ kučier a existuje ich niekoľko - počnúc 2a s jemnými vlnami a končiac 4c s najsilnejšími kučerami. Pekne to znázorňuje náš obrázok:

Našli ste svoj typ kučier? Nebojte sa, ak to nie je len jeden. V skutočnosti má väčšina ľudí zmiešaný typ dvoch alebo viacerých rôznych typov.

Ako funguje Co-Washing?

Na túto metódu sú vhodné Vaše vlastné co-washingy alebo bezsulfátové, ako aj bezsilikónové, ľahšie kondicionéry. Rozdiel spočíva v tom, že prvé z nich môžu obsahovať jemné čistiace/surfaktantné látky, ktoré sú však podstatne jemnejšie ako tie v šampóne, a teda sa z hľadiska typu výrobku viac podobajú kondicionéru. Na druhej strane kondicionéry zvyčajne neobsahujú žiadne povrchovo aktívne látky, ale preto sú pri umývaní menej aktívne.

Na Co-Washing sa neodporúča používať masky na vlasy ani intenzívne vlasové zábaly. Tieto výrobky sú príliš ťažké a nie sú vhodné na používanie niekoľkokrát týždenne.

Keď ste našli ideálny kondicionér pre svoje vlasy, navlhčite vlasy, raz opláchnite a potom na vlasy naneste Co-Wash alebo kondicionér. Množstvo závisí od dĺžky Vašich vlasov a od . Kondicionér masírujte do vlasov približne na 5 minút - od korienkov ku končekom - rovnako ako pri šampóne.

Pri masáži sa pokožka hlavy jemne čistí - prípravok absorbuje všetky nečistoty z vlasov a pokožky hlavy. Pred dôkladným opláchnutím nechajte kondicionér pôsobiť niekoľko minút.

Tento postup môžete zopakovať, ak máte pocit, že Vaše vlasy ešte nie sú dostatočne čisté. Kondicionér by ste mali nechať pôsobiť niekoľko minút pred dôkladným opláchnutím

Miesto Co-Washingu môžete občas vykonať aj intenzívnejšie umývanie - raz týždenne môžete vykonať peeling pokožky hlavy alebo každé dva týždne umyť vlasy so šampónom a kondicionérom, závisí od typu vlasov.

Ak sú Vaše vlasy po Co-Washingu zrazu bez tónu, pokožka hlavy je suchá, svrbí alebo je dokonca šupinatá a máte pocit, že vaša starostlivosť už nefunguje, potom sa vytvoril tzv. "Build-up"" - teda usadeniny produktu. Môžete to napraviť pomocou prípravku Clarify. Jednoducho použite šampón kompatibilný s CGM - ak dávate prednosť šampónom Clarifyer, existujú aj patentované šampóny Clarifyer

Iný spôsob tzv. Clarifyingu je zmes vody a bio jablčného octu. Ten odstráni nánosy produktov a zanechá pokožku hlavy a vlasy čisté. Zároveň dodáva vlasom živiny, ktoré udržujú ich zdravý vzhľad.

Technika Squish to Condish

Môžeme to preložiť ako "vtláčanie kondicionéru" - do vlasov zapracujete trochu kondicionéru s vodou, čím ich intenzívne hydratujete a zároveň definujete. Zvyčajne stačí malé množstvo. S trochou praxe rýchlo zistíte, koľko kondicionéru vlastne potrebujete.

Akonáhle sú vlasy umyté a rozčesané, môžete prejsť k STC. Na tento účel naneste na mokré vlasy malé množstvo kondicionéra. Nakloňte hlavu dopredu a nechajte vlasy visieť dole. Mali by byť stále mokré a na dotyk pripomínať morské riasy - takzvané "vlasy z morských rias": husté, mokré pramene, ktoré sú mäkké a hebké. Ak nie sú, pridajte trochu kondicionéru.

Vytvorte z rúk malú misku a použite ju na zachytenie vody zo sprchy. Vložte vlasy do dlaní naplnených vodou a jemne ich prehnetajte smerom zdola nahor. Pri korienkoch robte ľahké pulzujúce pohyby, aby ste vodu zatlačili dovnútra. Mali by ste počuť zvuk, ktorý pripomína žmýkanie (alebo napr. vyplachovanie úst).

Takto postupujte so všetkými vlasmi: do strán, dozadu, dopredu. Ak sa vlasy stále krepatia alebo zamotávajú, techniku zopakujte.

Končíte, keď Vám vlasy už príliš nekvapkajú. Zároveň by mali byť bez krepovatenia a mali by vyzerať definovane. Ak sa tak nestane, experimentujte s väčším množstvom vody alebo menším množstvom kondicionéru, kým nebudete s výsledkom spokojní.

Kondicionér sa pri tejto technike NEvyplavuje. Vo vlasoch zostane len toľko kondicionéru, koľko je potrebné - rovnomerne sa rozdelí.

Po STC sú Vaše vlasy pripravené na gél - leave-in krém nie je potrebný.

Vlasy potom nechajte uschnúť na vzduchu. Nezabudnite však, že sušenie na vzduchu touto technikou môže trvať o niečo dlhšie - práve ste zapracovali veľa vody. Vďaka tomu budú Vaše kučery vyzerať výraznejšie a menej krepovité.

Upozornenie

Práve ste vykonali tzv. "Clarify" a nie je to o nič lepšie? Potom to môže byť tým, že produkty, ktoré používate, sú pre Vaše vlasy príliš ťažké alebo si jednoducho potrebujú zvyknúť na Co-Washing. Prechod zo šampónu na Co-Wash môže trvať niekoľko týždňov. Vydržte - určite to stojí za to! Proces Clarify by sa tiež nemal vykonávať príliš často - mohli by ste si vlasy poškodiť.