Ekologická dentálna hygiena

Ekologická dentálna hygiena

Alternatíva k jednorazovým zubným kefkám.

Malá zubná kefka – veľký krok pre životné prostredie

S odhadovaným počtom 3,5 miliardy plastových zubných kefiek, ktoré sa každoročne vyhodia na celom svete, sa zdá byť viac než vhodné hľadať ekologickejšie alternatívy. Ale existujú vôbec? A ako sa dajú nájsť? To sú otázky, ktoré si kladie každý nováčik hľadajúci udržateľné výrobky a ktoré môžu byť spočiatku prekážkou. Na trhu je prekvapivo veľa alternatív, ktoré môžete vyskúšať. Akonáhle sa rozhodnete akceptovať výzvu, každodenný zvyk sa rýchlo stane trvalou zmenou, ktorá je dobrá pre Vás aj pre životné prostredie.

Aká je teda alternatíva? Toto je ekologická zubná kefka.

Austrálska značka Natural Family CO. ponúka zubné kefky, ktorých rúčky a obaly sú vyrobené z kukuričného škrobu bez GMO, a preto sú 100 % biologicky rozložiteľné. Základom pre použitý kukuričný škrob je udržateľne pestovaná kukurica, ktorá ponúka množstvo výhod: pochádza z obnoviteľného zdroja, neobsahuje toxíny, je kompostovateľná a pri výrobe zanecháva malú ekologickú stopu.
Spracovaním kukuričného škrobu vzniká kyselina polymliečna (PLA), ktorá mu dodáva konzistenciu podobnú plastu, avšak bez obsahu škodlivých látok. Ako surovina je škrob podobný kukuričnej múke, ale má kľúčovú výhodu v tom, že sa získava z vnútornej časti zŕn a zahusťuje viac ako múka vyrobená z celých zŕn.

Už po desiatich týždňoch v komposte sa rukoväte kukuričného škrobu začnú rozkladať a približne po 12 mesiacoch získajú kriedovú konzistenciu, ktorá sa dá ľahko rozdrviť. To je extrémne krátky čas v porovnaní s viac ako 400 rokmi na skládke.

Štetinky zubných kefiek sú vyrobené z mäkkého, recyklovateľného nylonu bez BPA. Vďaka tomu sú kefky jemné, no zároveň dostatočne odolné, aby vydržali časté čistenie. Štetinky sú navyše zúžené, aby sa dali dobre čistiť aj priestory medzi zubami.

Prínos k zvyšovaniu povedomia

Pretože je mimoriadne dôležité zvyšovať povedomie o probléme plastov, Natural Family CO. a jej sesterská značka JACK N' JILL si dali za cieľ tiež podporiť organizáciu 1% for the Planet a venovať 1 % z výťažku z predaja na túto vec.

1% for the Planet je medzinárodná organizácia, ktorej členovia venujú aspoň 1 % svojho ročného obratu na environmentálne účely. Jej poslaním je „vybudovať, podporovať a aktivovať alianciu spoločností, ktoré sa finančne zaviazali k zdravej planéte“. Spoluzakladateľka Natural Family CO. Rachel Bernhaut to vyjadrila takto: „Cieľom Natural Family CO. je zvýšiť povedomie o výrobkoch bez plastov a následne podporovať environmentálne iniciatívy prostredníctvom našich darov.“

Tu nájdete všetky produkty od Natural Family CO.