Informácie o dezodorantoch

Informácie o dezodorantoch

Dezodoranty sú jednoducho súčasťou nášho života. Prečo však vôbec potrebujeme dezodorant? Ako účinkuje? Je prírodný dezodorant účinný? Čo všetko v ňom je a čo sú antiperspiranty? To sú niektoré z otázok, ktorým sa budeme v tomto blogu venovať.

Prečo sa človek potí?

Potenie je úplne prirodzený proces tela, ktorý reguluje svoju telesnú teplotu a chráni sa pred prehriatím - takpovediac ako vlastný klimatizačný systém tela. To je však dôležité a zdravé. Teplo, stres, námaha, strach alebo horúčka môžu tiež uviesť tento proces do pohybu a spôsobiť na pokožke kvapky potu. Čo mnohí nevedia, je to, že čerstvý pot je úplne bez zápachu. Nepríjemný zápach spôsobuje iba rozklad baktérií.

Dezodorant alebo antiperspirant?

Pokiaľ ide o zabránenie tomu, aby baktérie spôsobujúce zápach vykonali svoju prácu, a tým potlačenie nepríjemného zápachu potu, je dezodorant správnou voľbou. Antiperspiranty sa nachádzajú iba v konvenčnej kozmetike, pretože obsahujú syntetické soli hliníka, ktoré zužujú alebo dokonca uzatvárajú póry, aby úplne zabránili procesu prirodzeného potenia na niekoľko hodín alebo viac. Nebojte sa, tieto zložky sa v prírodnej kozmetike nepoužívajú!

Ako účinkuje dezodorant?

Bio dezodoranty môžu zabrániť nadmernému poteniu a zabrániť zápachu. Dobrý dezodorant to môže zaručiť na dlho. Je dôležité, aby sa dezodorant používal iba na čistú, zdravú a suchú pokožku. V prírodnej kozmetike existuje veľa prírodných aktívnych zložiek, ktoré nás môžu udržiavať v suchu.

Kamenec: v INCI(prísadách) ako kamenec draselný je to prírodná soľ, ktorá zabraňuje nadmernému poteniu a používa sa v takzvaných kryštalických dezodorantoch.

Sóda: Hydrogénuhličitan sodný sa môže používať nielen na pečenie a v domácnosti. V skutočnosti je mimoriadne efektívny pri neutralizácii kyselín vďaka svojim základným vlastnostiam. Zabraňuje zápachu a má trvalý účinok. Sóda sa väčšinou používa v tuhých dezodoračných tyčinkách alebo v dezodoračných krémoch. Citlivá pokožka však môže reagovať svrbením alebo začervenaním. Existujú však aj alternatívy a odporúča sa používať citlivé deodoranty bez obsahu sodíka, napríklad Jemný dezodorant od Acorelle

Éterické oleje: môžu brániť množeniu baktérií spôsobujúcich zápach a pôsobiť tak proti zápachu potu. Obzvlášť účinné sú levanduľa, palmarosa, čajovník, šalvia alebo cyprus, ale obľúbené sú aj oleje z mäty piepornej a citrusov, pretože poskytujú sviežu vôňu, ako napríklad v Deo spreji HOMME. Esenciálne oleje sa väčšinou rozpúšťajú a zrieďujú v alkohole a hydroláte.

Rastlinná voda: tiež sa im hovorí hydroláty a sú ideálnymi prísadami pre dezodorant. Často sa používajú najmä adstringentné látky, ako napríklad voda z hamamelu. Ale populárna je aj voda z čajovníka alebo mäty.

Škrob: používa sa väčšinou vo forme kukuričného alebo zemiakového a pomáha absorbovať vlhkosť a udržiavať podpazušie suché.

Kremelina: pozostáva prevažne zo škrupín fosílnych rozsievok, vďaka čomu je obzvlášť bohatá na kremík, horčík, vápnik a ďalšie minerály a je ideálna pre citlivú pokožku. Vďaka svojej špeciálnej mikroporéznej štruktúre dokáže rýchlo absorbovať vlhkosť a tým neutralizovať telesný pach.

To boli niektoré príkladné ingrediencie, pretože bio dezodoranty tiež obsahujú obzvlášť ošetrujúce ingrediencie, ktoré vyživujú citlivú pokožku podpazušia a udržujú ju vláčnu alebo zaisťujú obzvlášť príjemnú konzistenciu.

Dezodoranty sú k dispozícii aj v najrôznejších formách: či už klasický roll-on, sprej, tyčinka alebo krém, môžete si vybrať, čo Vám najviac vyhovuje. Pokiaľ ide o dezodorant, mali by ste brať do úvahy aj špeciálne okolnosti, ako je tehotenstvo alebo dojčenie. Počas tejto doby by sa mala všeobecne venovať pozornosť tomu, čo prichádza do styku s pokožkou - náš najväčší orgán. Mali by ste sa vyhnúť najmä látkam vzbudzujúcim obavy, ako je hliník, parabény alebo propylénglykol.
Pri dojčení platí: čo najmenej vôní, pretože by mohli dráždiť nos dieťaťa - a obzvlášť výrazný je ich čuch. K tomu odporúčame dezodoranty vhodné počas dojčenia napr. ako Krémový dezodorant s aloe vera od Florame.

Na záver niekoľko rád

  • Dezodoranty by sa nemali používať na popraskanú, podráždenú alebo poškodenú pokožku!
  • Pevnejšie dezodoračné tyčinky so sódou bikarbónou sa na vlhkú pokožku nanášajú často ľahšie, zatiaľ čo všetky ostatné dezodoranty by sa mali používať na suchú pokožku.
  • Krémové dezodoranty sa prstami rozotierajú po pokožke.