SANTE & WWF - spoločne na ochranu rysov

SANTE & WWF - spoločne na ochranu rysov

Pre nemeckú značku prírodnej kozmetiky SANTE je ochrana prírody a ochrana biodiverzity obzvlášť dôležitá. Preto sa značka za posledných niekoľko desaťročí zapojila do rôznych projektov v oblasti dobrých životných podmienok zvierat. Strategické partnerstvo s WWF Germany teraz ide o krok ďalej, aby sa upevnil biotop rysa v Nemecku a aby sa pomaly a udržateľne obnovovali zvieratá, ktorým hrozí vyhynutie.

Rysy sú rodom rodiny mačiek a patria k malým mačkám. Dnes zostali iba štyri druhy, ktoré sú rozptýlené po severnej pologuli: rys ostrovid sa nachádza od Európy až do Ázie, zatiaľ čo rys iberský sa nachádza iba na Pyrenejskom polostrove; dva ďalšie druhy rysa, kanadský rys a rys červený, pochádzajú zo Severnej Ameriky.
Zvieratá sú dlhé iba do 120 centimetrov, s výškou ramien až 70 centimetrov a vážia medzi 7 a 37 kilogramami. Pre nich je charakteristický ich vzhľad: fúzy a špicaté uši, väčšinou škvrnitá srsť a čierna špička chvosta. Rys môže obývať rôzne biotopy, ale vyskytujú sa hlavne v lesoch a lovia cicavce od zajacov a hlodavcov po zvieratá veľké ako jeleň. Úkryty alebo miesta na vrhy sú húštiny, štrbiny alebo duté kmene stromov, kde samice rysa vrhnú raz ročne 2 až 4 mláďatá.

Rys je považovaný za dôležitý pilier biodiverzity a ako lovec srnca a jeleňa nezanedbateľne prispieva k udržaniu ekologickej rovnováhy v lesoch. To zdôrazňuje aj projektový manažér spoločnosti WWF Germany Moritz Klose.
Priama hrozba pre rysa bohužiaľ pochádza z človeka. Poľovníci a poľnohospodári ich vidia ako predátorov, na niektorých miestach dokonca lovených pre svoju kožušinu a ich biotop je takmer všade prísne obmedzený. Intenzívne poľnohospodárstvo a lesníctvo, rozširovanie ciest a železníc, používanie rodenticídov alebo dokonca psov ohrozuje populácie rysov alebo sťažuje ich šírenie.

V súčasnosti žije v Nemecku asi 140 zvierat. SANTE podporuje projekt WWF zameraný na dlhodobé zvýšenie počtu rysov na 300 zvierat a na posilnenie biodiverzity v nemeckých lesoch. Zároveň by sa malo podporiť prijatie rysa a mali by sa vykonať vzdelávacie práce s cieľom opätovného zaradenie rysa do vhodných prírodných oblastí. Aj tieto zvieratá je však potrebné chrániť. Preto sa práca WWF zameriava hlavne na výskum ich migračných pohybov s využitím moderných technológií a silných preventívnych opatrení v súvislosti s pytliactvom, pretože medzi populáciou, najmä medzi farmármi, chovateľmi a poľovníkmi, bohužiaľ stále chýba akceptácia.

Spoločnosť SANTE by sa chcela zapojiť do projektu pre rysy veľmi zvláštnym miestnym spôsobom a zároveň propagovať biodiverzitu nemeckých lesov: CARE FOR YOU AND THE WORLD!