Ekologické obaly na novej úrovni

Ekologické obaly na novej úrovni

Kartónové obaly z papiera z trávy

Kartónové škatule a obaly sú súčasťou nášho života. Či už ako prepravná škatuľa alebo na ochranu sklenených nádob - sú nevyhnutným zlom, ale sú určite ekologickejšie ako plastové obaly.

Kartón a papier - niekoľko faktov

Vedeli ste, že Európa ročne spotrebuje takmer 77,5 milióna ton papiera a lepenky? Predpokladaná ročná spotreba papiera na obyvateľa (v Nemecku a Rakúsku) je okolo 250 kg. Na samotnú výrobu tejto hmoty potrebujete 550 kg dreva, 1 300 kWh energie a až 13 000 litrov vody. To je veľa na iba jedného človeka. Našťastie je papier a lepenka recyklovateľná, ale recyklácia si vyžaduje aj veľa energie. Čo by sa stalo, keby ste dokázali vyrobiť kartónový obal s menšou spotrebou energie a biologicky ho rozložiť pomocou vlastného kompostu? Niektorí ľudia si položili túto otázku a pokúsili sa posunúť výroby balení na novú úroveň: šetrnejšiu k zdrojom, udržateľnejšiu a ekologickejšiu. Predstavujeme Vám kartón z papiera z trávy!

Čo je to papier z trávy?

Je jedinečne prírodný a ako už názov napovedá, skladá sa z trávy vysušenej na slnku s podielom odpadového papiera. Na tento účel sa používajú zelené odrezky, ktoré sa hromadia na plochách, ktoré sa aj tak nepoužívajú na poľnohospodárstvo, a sú preto dokonalou surovinou. Nebojte sa, to neznamená, že o túto trávu budú ukrátené zvieratá! „Poľnohospodársky nevyužitá oblasť“ neslúži na pestovanie ani na kŕmenie zvierat - je to teda iba lúka. Aj tá sa však musí strážiť. Tráva na lepenkové škatule rastie na miestnych lúkach v blízkosti spracovateľských papierní - šetrí to dopravné cesty a náklady, ktoré sú pri dreve známe. Najlepšie na tom je, že tráva rastie oveľa rýchlejšie ako drevo!

Šetrí zdroje a životné prostredie

Kvôli prirodzenej mäkkosti trávy je na výrobu papiera potrebných oveľa menej energie, vody a chemikálií. Pre porovnanie: na jednu tonu papiera z drevnej buničiny sú potrebné tisíce litrov vody. Na rovnaké množstvo papiera z trávy potrebujete 2 litre. To je rozdiel!
Emisie CO2 sa ale tiež znižujú o 75 % pri výrobe papiera z trávy. Vysvetľujú to nielen krátke prepravné trasy, ale aj skutočnosť, že na výrobu nie sú potrebné žiadne chemikálie, napríklad minerálny olej.

Ak porovnáte dve alebo viac pekných škatúľ, všimnete si, že nielen každá z nich má jedinečný vzor, ale aj to, že vonia po čerstvo pokosenej tráve. Okrem toho je papier z trávy nielen pekný, ale aj recyklovateľný a biologicky odbúrateľný.

Kompostovanie je skvelý spôsob, ako sa vyhnúť odpadkom vo vašej domácnosti. Pretože tento proces premieňa odpad na pôdu bohatú na živiny, ktorú je možné následne použiť v záhrade. Ale skôr ako krabica skončí v komposte: nezabudnite odstrániť všetky štítky prilepené na balení!

Tu nájdete naše značky, ktoré už balia svoje výrobky do papierových škatúľ z papiera z trávy.